Широкоформатний плоттер – це не офісний принтер. І його чорнило не на водній основі, а на сольвентній, отже, більш агресивній. Тому не можна ставитися до чорнила так само просто, як до чорнила для офісного принтера.
Сольвентні чорнила
Найбільш агресивні чорнила. Забезпечують максимальну стійкість до всіх видів зовнішніх впливів (вода, сонце, спирт та інші розчинники, абразивний вплив). Ними можна друкувати практично на будь-якому, навіть непідготовленому носії – агресивні компоненти чорнила розм’якшують верхній шар носія і сприяють закріпленню в ньому пігменту, не допускаючи розтікання. Спеціально підготовлені під сольвент носії помітно підвищують якість друку.
Компонентом сольвентного чорнила є циклогексанон. Він визнаний досить шкідливим для навколишнього середовища і здоров’я людини. У зв’язку з цим друкарські приміщення мають бути обов’язково обладнані приточно-витяжною вентиляцією, а друкарям під час роботи із сольвентним чорнилом рекомендується вдягати засоби індивідуального захисту (щонайменше, респіратори та рукавички).
Сольвентні чорнила розраховані на найдешевший спосіб виготовлення зовнішньої реклами: друк брандмауерів, перетяжок і білбордів. Під час цього друку не потрібна інтер’єрна якість, оскільки дистанція перегляду такої реклами кілька метрів. Здебільшого сольвентне чорнило застосовують у принтерах надширокого формату (3-5 метрів) з низькою роздільною здатністю друку (360 dpi) і достатнім великим розміром краплі (35-80 пл). Продукція має різкий запах, який довгий час не вивітрюється з відбитків і використовуватися в інтер’єрі не може.
Еко-сольвентні чорнила
Чорнила з низьким вмістом летких органічних сполук та особливо дрібними частинками пігменту. Відрізняються слабким запахом або його відсутністю, вмістом менш шкідливих для екології та людини розчинників при збереженні вимог до використання систем вентиляції під час друку. Дозволяють друкувати з високою роздільною здатністю (1440 dpi) та забезпечувати інтер’єрну та фотографічну якість.
Цей тип чорнила позиціонується виробниками як найбільш безпечний у всій групі сольвентного чорнила. Але безпека у разі спірне питання. Екосольвентні чорнила практично не мають запаху. Однак ті, що не пахнуть, – не означає нешкідливі. Потрібно завжди пам’ятати, що відсутність запаху не є критерієм екологічності. Екосольвент не настільки екологічний, як запевняють виробники. Шкідливі випаровування і запах хоч і менше на 70%, але вони все ще суттєво перевищують поріг чутливості нашого нюху та норми безпеки, і навряд чи недосвідчена людина помітить серйозну різницю між запахом сольвентного та екосольвентного чорнила. Екосольвентний друк у більшості випадків можна легко подряпати. Така низька стійкість до механічного впливу пояснюється тим, що чорнило не розчиняють верхній шар носія, а лягають поверх нього. Крім того, екосольвентні чорнила за собівартістю лише трохи дешевші за водні пігментні і суттєво дорожчі за звичайні сольвентні. Явним недоліком екосольвентного чорнила є нижча швидкість висихання та менша поверхнева активність, що також обумовлено низьким вмістом розчинника. Наслідком цього є неможливість використання максимально швидких режимів струминного друку при стандартному сушінні матеріалу. Використання носіїв невисокої якості також небезпечне виникненням браку для друку. Наприклад, на заломі банерної пвх-тканини жорсткий сольвент з пігментом вбереться добре, а екосольвентні чорнила залишаться на поверхні.
Ліричний відступ:
Не так давно нас запросили до себе наші знайомі із сусіднього рекламного агентства. Причиною запрошення стало наступне – вони демонтували дві вивіски з одного магазину, що висіли на одному боці та були виконані за однією технологією: короб, вкритий вінілом і об’ємні букви. Монтовані приблизно в один час (з різницею в тиждень-два). Різниця між ними була тільки в тому, що одну виготовляли ми (жорсткий сольвент, SK-4), другу вони (еко-сольвент, SK-1). Після демонтажу з коробів літер ступінь вигоряння за два роки чорнила під буквами і там, де його не було, на обох вивісках був не просто схожий, він був однаковий. Таким чином для нас було закрито одне з питань – чи вигорає еко-сольвентне чорнило швидше за жорстко-сольвентне. Як показав експеримент – ні. Ступінь вигоряння у них схожий.
Ультрафіолетове чорнило
УФ-закріплюване чорнило (Ultraviolet Curable Inks, UV-curable) – це чорнило, що закріплюється на носії за допомогою ультрафіолетового випромінювання. Принтери, які друкують таким чорнилом, оснащуються потужними ультрафіолетовими лампами, що висвітлюють відбиток під час кожного проходу друкарської головки. У результаті чорнило застигає на поверхні носія – друк виходить опуклим. До складу чорнила входить кілька видів синтетичних речовин, що визначають їхні властивості: мономери, олігомери, фотоініціатори. Як барвник можуть бути використані як барвники, так і пігменти.
Така технологія друку спільно з планшетною конфігурацією принтерів дає можливість друкувати практично на будь-яких матеріалах: пластику, пінокартоні, дереві, склі, металі, шкірі тощо. Щоправда, деякі матеріали, наприклад, скло перед друком варто обробити спеціальною рідиною для поліпшення адгезійних властивостей – праймером. Під час друку на прозорих матеріалах отримання соковитого реалістичного зображення досягається за допомогою підкладки білого кольору – для деяких моделей принтерів виробляють УФ-чорнила з білим пігментом. Порівняно з чорнилом на основі розчинника, УФ-закріплюване чорнило вважається менш шкідливим, хоча характерний запах також має, а за стійкістю його цілком можна порівняти з сольвентним. Їх можна використовувати для вулиці без додаткового захисту.
Переваги: менш шкідливі, ніж чорнила на основі сольвенту; мають високу стійкість до зовнішніх впливів; практично незалежні від матеріалу – друкувати можна на чому завгодно.
Сфери застосування: зовнішній та інтер’єрний друк на будь-яких матеріалах, включно зі склом, металом, деревом, керамікою, нерівними та текстурованими поверхнями.